Своїми руками Аматорські нариси, ламповий гітарний підсилювач

Тема у розділі 'Своими руками - отчеты', створена користувачем Whisker, 3 бер 2016.

?

Голосуєте за цю тему?

Голосування закрито 22 тра 2016.
  1. Так

    100,0%
  2. Ні

    0 голосів
    0,0%
  1. Whisker

    Whisker Інженер

    Повідомлення:
    770
    Симпатії:
    1.982
    Адреса:
    Київ
    Схемна реалізація.
    Про вибір схеми я вже писав.Це Fender Champ,"вибір без вибору" для початківця.
    Це двохламповий однотактний підсилювач потужністю 5Вт. Три каскади - два на подвійному тріоді,
    третій - пентодний.Якщо копати глибше,то модифікацій того чампа було чимало - с темброблоком,
    лише з регулятором тембру,без нічого(лише гучність), а також купа варіантів саморобників.
    Звичайно, було бажання спробувати різні,навіть на момент готового шасі я ще коливався,
    ліпити тембр чи ні. Крапку поставила десь знайдена фраза -"нема там що крутити,схема самодостатня."
    Так і зробив- тільки гучність.
    Як працює схема -розповідати не буду. Хто розуміється - все бачить на малюнку,а хто ні -за один раз не
    навчиться. Хіба що згодом, якщо буде час та натхнення.

    Вибір ламп.
    "Знавці" сперечаються,мабуть, й досі,які краще лампи використати замість оригінальних.
    Звичайно,різні варіанти привнесуть своє тембральне забарвлення, але я скоріше повірю, що не всі
    його почують. Щоб не паритися, взяв телевізійні 6Н2П та 6П14П -дідусі торгують залишками
    радянського минулого. Кенотрон (випрямляч) шукати не став, використав діодний міст.
    Також додаю у фото схему підсилювача з якогось старого видання, де пронумеровані ніжки ламп.

    Монтаж елементів.
    Лампові схеми для таких апаратів збирають на так званих turret board. Це такі пістони, впресовані
    у ізоляційний матеріал. Прекрасне рішення для випадків,коли знаєш, що і як там стоятиме.
    Саморобники збирають цю схему майже на "соплях" і вона в них працює.
    Щоб не ускладнювати собі життя набрав монтажних колодок у тих самих дідусів.
    Пари колодок "зростив" по довжині, підклеївши смужку гетинаксу і встановив у шасі на латунні
    стійки.
    Для монтажу бажано мати монтажну схему. В інеті їх багато, з кращих,що попадалися - це схеми
    Weber та Ceriatone. Це виробники комплектів для збирання. Одну з них навожу як приклад.
    Він монтажки краще не відхилятися.Часто по відгукам основна причина неправильної роботи
    підсилювача, а саме збудження ,свист тощо - це відхилення від монтажки.
    Я сам попався на цей "гачок". Не треба її покращувати - вона перевірена десятками років.
    Сам монтаж зроблений трохи по-хуліганськи, з того що було під руками. Не хотів обкусювати кінці,
    доки не запрацює,може знадобиться щось перепаяти. Так і вийшло, але про upgrade трохи згодом.

    Наступного разу поговоримо про трансформатори.
     

    Вкладення:

    • champ_5f1_schem.jpg
      champ_5f1_schem.jpg
      Розмір файлу:
      102,4 КБ
      Переглядів:
      114
    • Champ_Layout_5F1.jpg
      Champ_Layout_5F1.jpg
      Розмір файлу:
      174,7 КБ
      Переглядів:
      110
    • SE-6П14П+6н2п.png
      SE-6П14П+6н2п.png
      Розмір файлу:
      207,7 КБ
      Переглядів:
      110
    • kolodka_down.JPG
      kolodka_down.JPG
      Розмір файлу:
      165,8 КБ
      Переглядів:
      103
    • kolodka_up.JPG
      kolodka_up.JPG
      Розмір файлу:
      158,9 КБ
      Переглядів:
      99
    • mont_1.JPG
      mont_1.JPG
      Розмір файлу:
      181,9 КБ
      Переглядів:
      106
    • mont_2.JPG
      mont_2.JPG
      Розмір файлу:
      165,4 КБ
      Переглядів:
      105
    • mont_3.JPG
      mont_3.JPG
      Розмір файлу:
      150,8 КБ
      Переглядів:
      102
    • mont_4.JPG
      mont_4.JPG
      Розмір файлу:
      144,7 КБ
      Переглядів:
      103
    • mont_5.JPG
      mont_5.JPG
      Розмір файлу:
      142,6 КБ
      Переглядів:
      98
    • mont_6.JPG
      mont_6.JPG
      Розмір файлу:
      119,4 КБ
      Переглядів:
      99
    • shassi_kolodka_bonka.JPG
      shassi_kolodka_bonka.JPG
      Розмір файлу:
      116,7 КБ
      Переглядів:
      99
    • shassi_kolodka_set.JPG
      shassi_kolodka_set.JPG
      Розмір файлу:
      150,6 КБ
      Переглядів:
      99
    Julla, tvoymir, Володимир П та ще 1-му подобається це.
  2. leshiy_40

    leshiy_40 Заслужений майстер

    Повідомлення:
    8.806
    Симпатії:
    10.846
    Адреса:
    Зах. УкраЇна
    Капелюха додолу. :Hi:
    Адське у Вас терпіння. А іще рідкість, коли в одній голові і радіоаматор(чи може Ви фахівець), і столяр, і музикант.
     
    акула941, Julla та Whisker подобається це.
  3. Markovnik

    Markovnik Майстер

    Повідомлення:
    68
    Симпатії:
    82
    Адреса:
    Тоже Львів
    І, як прийнято казати, коли все спаяно правильно, то схема запускається без проблем.

    Ваша схема запустилася відразу?
     
  4. Юрій Миколайович

    Юрій Миколайович Підмайстер

    Повідомлення:
    40
    Симпатії:
    21
    я теж хотів запитати чи запустилась схема із першого різу і для такого ящика 5 ват замало,хотя ламповй УНЧ може дати трохи більше
     
  5. Markovnik

    Markovnik Майстер

    Повідомлення:
    68
    Симпатії:
    82
    Адреса:
    Тоже Львів
  6. Whisker

    Whisker Інженер

    Повідомлення:
    770
    Симпатії:
    1.982
    Адреса:
    Київ
    Панове, дякую за запитання, але я ще не завершив. На "порядку денному" залишилися питання по трансформаторам, запуск, та треба записати якийсь звук, щоб було зрозуміло,що він живий і світиться :).
    Ну раз так,тоді відповідатиму:

    Дякую, але все набагато простіше - це просто акумуляція знань, отриманих за рік-два. Були моменти що і 15 хвилин в день не міг викроїти, було й з півдня у сараї сидів. Реально на рік розтягнулося все.
    Зважайте на обставини в країні останні 2 роки. Робота була дещо медитативною практикою, щоб не зациклитись на реальності та зберегти критичність мислення.
    Тай не музикант я, реально нот не знаю.


    Це так в книжках. Згадайте закони Мерфі - якщо щось можна зіпсувати, це обов"язково відбудеться.
    Я вирішив "покращити" розведення землі. Воно й засвистіло. Доки не переробив як по монтажці.
    Друга причина свисту лікується просто - треба поміняти місцями початок і кінець однієї з обмоток.

    Динамік на 15Вт. Скільки реально дає підсилювач - треба міряти, але на якомусь еквіваленті. Бо воно так кричить, що весь під"їзд чує. Вже на 10% кута повороту регулятора - дуже гучно. Реально важко виставити "телевізійну" гучність, щоб нікому не заважати. Я вже навіть вкинув додатковий регулятор перед кінцевим каскадом -він на мінімумі.
     
    -Архитектор- подобається це.
  7. Юрій Миколайович

    Юрій Миколайович Підмайстер

    Повідомлення:
    40
    Симпатії:
    21
    Я може не правильно зрозумів але вих. мощ. у ватах і не має різниці на чому зібраний УНЧ хоть на польовиках. Ну і автору я не завидую лампові схеми це яка морока, трансформатори теж мотали самі ?
     
  8. Whisker

    Whisker Інженер

    Повідомлення:
    770
    Симпатії:
    1.982
    Адреса:
    Київ
    Прийшов час розповісти про трансформатори.

    Я вже згадував комп"ютерну індустрію як джерело якщо не шарових, то дуже дешевих та
    доступних компонентів. Серверний ящик був порізаний на шасі. Уважний читач,звісно,
    побачив роз"єм для кабелю 220В а також вимикач живлення.Силовий трансформатор з тієї ж
    опери.

    Силовий трансформатор.
    Для лампових констукцій можна знайти готові трансформатори. Або зі старих телевізорів,
    або типовий ТАН (трансформатор анодно-накальний). Такі мають необхідні обмотки розжарення та
    високої анодної напруги.
    Я використав трансформатор зі старого UPSа.По-перше,мені сподобалося залізо - воно має зручні
    отворидля кріплення. Хотілося "посадити" його на шасі, як в деяких фірмових моделях.
    По-друге, це ходова деталь, UPSи випускаються й виходять з ладу,тому доступність без сумніву.
    Отже з"явилася нагода "препарувати" такий транс.
    Він був обміряний,акуратно розібраний, потім перемотаний під мою задачу.

    Характеристики такі:
    Залізо Ш-подібне Ш32х32, висота обмотки на каркасі -12мм, довжина намотки на каркасі -44мм.
    Ось що на ньому було:
    первинна -742 витки,0,48мм, напруга 220В,кольори: білий+чорний
    вторинна -90 витків,0,61мм, напруга 26,7В,кольори: коричневий+помаранч
    вторинна -63 витки,0,61мм, напруга 18,6В,кольори: коричневий+синій
    вторинна -25+25 витків,1,6мм у 2 дроти, напруга 7,4В,кольори: білий+синій+жовтий.
    Напруги вторинних міряв на холостому ході.

    Первинну обмотку можна було і залишити, простий розрахунок показував, що на кожен вольт
    напруги моталося 3.38 витки. З цього числа легко можна вирахувати витки під свої напруги.
    Але, знаючи країну походження, засумнівався я у масовому китайському продукті і вирішив перемотати трансформатор з нуля. До речі, минулого тижня знову довелося розмотувати точнісінько такий самий трансформатор, так от його первинна обмотка містила всього 702 витки. Якщо серійний елемент не забезпечує повторюваність параметрів, то про що можна далі говорити.

    Свій трасформатор я мотав з розрахунку 4,5витки на 1 вольт. Зробив цей коефіціент більше ніж
    було з двох причин:
    - щоб суттєво зменшити електромагнітний фон. По відгукам з гітарних форумів відомо, що
    трансформатори з сильним фоном дають завади на близько розташовані лампи.
    - щоб значно знизити струм холостого ходу, підвищити ККД і, зрештою, зробити так,щоб не боятися
    залишити його під напругою на довший час.

    Отже, первинну обмотку намотав 4,5х220В = 1000 витків. Дріт 0,42мм
    З розжаренням тут все просто 4,5х6,3В =28. Намотав 31 виток ( накинув 10% на втрати під
    навантаженням).
    З анодною обмоткою були певні коливання. Різні джерела давали різні напруги - і 300, і 330,
    під старі радянські лампи 250В і 270В у деяких схемах. Що не "промазати", прийшло несподіване
    рішення - намотати обмотку у двійковому коді. Тобто намотав обмотки на 128, 64, 32, 16, 8, 4 та
    2 вольти. З"єднуючи їх у різних комбінаціях, можна отримати будь-яку напругу з діапазону від 2 до
    254 вольти з точністю 2 вольти. Звичайно, це перебор, але зате як зручно!
    Потім ще намотав для розширення діапазону напруг 2 обмотки на 30 та 15В,щоб дійти до 300В.
    Конструкція ж експериментальна, невідомо, що доведеться ще ліпити.
    Кожен шар обмоток ізолювався калькою (купив у канцтоварах). Вона тонка -0,05 мм. Шари промащував
    клеєм БФ (купив у аптеці). Щоб зручно було обгортати, спочатку нарізав смужки з кальки,трохи ширші
    за ширину намотки. На цих смужках зробив ножицями надрізи, щоб утворилися китиці. На фото добре
    видно. Такими стрічками ізолював кожен шар. Між обмотками дав 4 шари кальки з клеєм.
    Трансформатор руками мотався десь місяць, вечорами, по 30-40 хвилин. Перший раз все ж таки.
    Процес дещо медитативний,заспокійливий.

    Вихідний трансформатор.
    Використав готовий ТВ3-Ш. Від лампового телевізора. Але він розрахований на динамік опором 4 Оми.
    У мене гітарний на 8 Ом, тому до тих 91 що було домотав ще 45 витків.
    Оскільки підсилювач однотактний, вихідний трансформатор збирають з зазором між I-пластинами та
    Ш - пластинами. Там була смужка паперу. Замінив її на нову - з листа А4 до принтера. Дає
    товщину 0,1 мм.

    На силовий трансформатор я зробив "капелюха".У фірмових вони штамповані.
    Технологію описував раніше - сталь 0,7мм з бічних
    стінок системних блоків ріжеться, зачищається та паяється.

    На "десерт" пару фото.
     

    Вкладення:

    tvoymir, samuraj392, Володимир П та 3 іншим подобається це.
  9. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Абсолютно "не в темi", але вражаэ! bravo
     
    -Архитектор- та Whisker подобається це.
  10. gam-ua

    gam-ua Заслужений майстер

    Повідомлення:
    2.146
    Симпатії:
    684
    Адреса:
    Чернігівська обл. Ічня
    а я от дивлюся на схему і вбийте, а замість двох ламп бачу чотири транзистора. схема дуже проста. хотілося б із неї звук почути...
     

Поділитися цією сторінкою