Простенький стабілізований блок живлення для домашньої майстерні

Тема у розділі 'Микроконтроллерная техника', створена користувачем Бодя майстер, 8 кві 2016.

?

Голосуєте за цю тему?

Голосування закрито 22 тра 2016.
  1. Так

    75,0%
  2. Ні

    25,0%
  1. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Присвоїти номінацію темі можна тут
    _______________________________________________________________________________________
    :prapor:Вітаю усіх учасників форуму Країна Майстрів !:prapor:

    Вашій увазі пропоную простеньку,але корисну саморобку для домашньої майстерні . Це , стабілізоване джерело живлення , яке дозволяє одержати на виході стабільну напругу 5 ( 3 , 9 , 12 ) В , при максимальному навантаженні 1.5 А ,та захистом від КЗ та перевантажень.Такі напруги часто застосовуються для живлення радіоприймачів,магнітофонів та іншої техніки.Його можна застосовувати і для різноманітних саморобок які потребують стабілізоване живлення , або ремонту різної електронної техніки .
    Я даний блок живлення вирішив виготовити на одну фіксовану напругу 5 В малої потужності близько 200-300 мА . Цього достатньо для моїх цілей зарядки китайського акумуляторного ліхтарика, живлення малопотужних саморобок,та ремонту техніки з малим споживанням з необхідністю живлення 5 В. Таким самим чином ,я виготовив більш потужне джерело живлення на 12 В і максимальним струмом 1.5 А .
    В блоці живлення на 5 В я застосував красивий та компактний корпус виготовлений із якісного пластику із шкільного блока живлення для проведення лабораторних робіт .Даний блок живлення в оригінальному вигляді живився від низьковольтної мережі 36 В змінної напруги ( це вимагає техніка безпеки ) ,або ж ще застосовували 42 В , але мій Б/Ж був на 36 В і видавав пульсуючу напругу близько 4 В ( в холостому режимі десь 6 В ,або більше стабілізації не було власне як і фільтрації після випрямляча ). Таким чином з даного Б/Ж для наших можна взяти тільки красивий корпус .Із хороших речей є ще випрямляч на кремнієвих діодах на 10 А і трансформатор хіба на що провід розмотати .
    Трансформатор я встановив свій від радянського приймача орієнтовно 200-300 мА та напругою на вторинній обмотці 14 В ( після випрямляча приблизно 18 В ) . Діодний мостик я застосував готовий малої потужності КЦ 402 Д ,електролітичний конденсатор 2200 мкФ 25 В та неполяний конденсатор на 47 н .Стабілізатор напруги - це мікросхема лінійного стабілізатора КР142ЕН5А ( 5 В ) Дана мікросхема дає стабільну напругу 5 при максимальному навантаженні 1.5 А.
    Всю схему я зібрав навісним монтажем так ,як немає потреби виготовляти друковану плату та й фольгованого склотекстоліту на той момент не мав .
    Підібрав деталі просвердлив отвори для кріплення трансформатора,діодного мостика, та радіатора на КРЕН-ку.
    Далі все закріпив за допомогою гвинтиків та гаєчок і спаяв.Як результат все запрацювало як і треба :) .
    Деталі для даного блока живлення можна знайти на старих платах телевізорів,приймачів …
    Я ж усе знайшов на старих платах нічого не купував.Так що я не витратив на його виготовлення ні копієчки.:)
    Далі пропоную переглянути схему блока живлення та фото самого джерела живлення .
    cxema-stabilizator.gif IMG_0037[1].JPG IMG_0038[1].JPG IMG_0039[1].JPG IMG_0043[2].JPG IMG_0044[1].JPG IMG_0045[1].JPG IMG_0046[1].JPG
     
    Останнє редагування модератором: 20 кві 2016
    spensor, Володимир П та Охрiм Макуха подобається це.
  2. gam-ua

    gam-ua Заслужений майстер

    Повідомлення:
    2.146
    Симпатії:
    684
    Адреса:
    Чернігівська обл. Ічня
    @Бодя майстер, молодець. зачотно. але підкажу. такіж кренки є і з змінної напругою. ставиш резистор і від 0 до 12 вольт отримуєш блок живлення. але стабілізація струму там храновенька. схему треба ще розвивати на півдесятка деталей.
     
    Бодя майстер подобається це.
  3. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Дякую ! Це креночка КР142ЕН12А мабуть.Вона до 1.5 А дає струму. Але саме головне стабілізація хороша :).
     
  4. Madera

    Madera Бригадир

    Повідомлення:
    149
    Симпатії:
    216
    Адреса:
    Чернигов, Черкассы
    Есть несколько некорректных моментов:
    -на входе МС 18В, а если в сети, что часто бывает +10% - то все 20В. Для данной МС допустимо 15В;
    -при токе в 0,3А на выходе (1,5Вт на нагрузке), на МС теряется в виде тепла 3Вт;
    -при случайном КЗ ток ограничения у ней 2А и вся нагрузка ляжет на трансформатор и КЦ-шку, которая одноамперная и естественно все тепло от случайного КЗ выделиться на МС. Это может быть и 10Вт и даже 20Вт, зависит от мощности тр-ра. И при длительном воздействии КЗ мост и транс накроются. Радиатор на МС надо (хотя в штатном режиме она будет чуть теплая.
    Если надо на выходе только 5В постоянки то транс по вторичке (6,5-8)В оптимум, тогда входной электролит можно взять 16В того же номинала - меньше габарит. Снижение входного напряжения это рабочий диапазон МС и получим меньше тепла в воздух(корпус).
    PS Транс судя по фотке с габаритной мощность 5Вт.
     
    Бодя майстер та Володимир П подобається це.
  5. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Дякую за підказку ! Б/Ж виготовляв на швидкоруч .Іншого трансформатора під рукою не було.18 це вже із завищеною напругою в мережі. Погоджуся трансформатор треба замінити :) ,або ж змотати трохи витків.після розрахунку. Сама мікросхема не гріється майже.Раніше в цьому блочку стояла МС на 12 В ( кр142ен8б )
    --- добавлено: 8 кві 2016 у 20:18 ---
    Зараз думаю над регульованим Б/Ж . Що краще робити на МС кр142ен12а чи на транзисторах ?
     
    Останнє редагування модератором: 16 кві 2016
  6. Madera

    Madera Бригадир

    Повідомлення:
    149
    Симпатії:
    216
    Адреса:
    Чернигов, Черкассы
    Определитесь четко, что хотите от БП. (это все выливается в габарит и мощность тр-ра). Если по выходу до 1,5А то кренка 12 - хорошо. Далее транс с нужным вторичным напряжением и выходным током. Для кр142ен12а минимальная разница между входом и выходом составляет 1,3В, что очень гуд. Если надо выход 12В, то на входе МС (с учетом провала вторичного напряжения от транса под нагрузкой, -10% сетевого колебания сети 220В и падения на мосту =1,2В) надо иметь (15-16)В постоянки на входном электролите ПОД НАГРУЗКОЙ при номинале сетевого напряжения 220В. Холостостое напряжение не в счет. Типовая схема типа тут: http://tec.org.ru/board/kr142en12a/94-1-0-1627
    желательно выход подгрузить от самохода резистором на ток 10мА. Ну и тепловой расчет никто не отменял.
    Раньше был сторонником сборки таких вещей на дискретных элементах. Сейчас собрал бы тоже на кренке и не ломал себе голову.
     
    Бодя майстер та Володимир П подобається це.
  7. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Дякую за поради ! Креночка є регульвана можна зібрати хороший Б/Ж ,ще розглядав схему на трьох транзисторах .Там один транзистор на захист ішов.Вихід був би 15 вольт.Креночка простіше і краще :vo::)
     
  8. soldat1187

    soldat1187 Майстер

    Повідомлення:
    209
    Симпатії:
    93
    Адреса:
    г. Славянск
    а это мой бп тоже на кренке
     

    Вкладення:

    Бодя майстер подобається це.
  9. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Красивий блочок ! Які параметри ? Струм, напруга ? А ось мій на 12 вольт теж на креночці,але імпортній 7812 cv .Навантаження маленька лампочка на 5 Вт.
    --- добавлено: 10 кві 2016 у 21:13 ---
    А ось ще фото мого на 5 вольт. Я до нього підключаю китайський ліхтарик на зарядку зазвичай.
     

    Вкладення:

    Останнє редагування модератором: 18 кві 2016
  10. Бодя майстер

    Бодя майстер Майстер

    Повідомлення:
    48
    Симпатії:
    41
    Адреса:
    м.Львів
    Вирішив зняти відео про даний блочок живлення.Кому цікаво,переходьте,дивіться.Бажаю приємного перегляду !
     
    spensor подобається це.

Поділитися цією сторінкою