Моя прогулянка Луцьком

Тема у розділі 'Туризм и путешествия', створена користувачем Julla, 6 січ 2016.

  1. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Про «Корону Вітовта» трохи пізніше. Все по порядку! :)

    Залишаємо Замкову площу, проходимо між Дзвіницею і Петропавлівським костьолом і прямо перед нами – дуже симпатичний двоповерховий будинок
    0028-1.jpg

    Цю фотографію я зробила з іншої сторони – в глибині видно площу, замок Любарта, зубці В'їзної вежі за деревом (яке, до речі, називають Лесиним ясенем).

    До цього будинку у 1879 році з міста Новоград-Волинського (Житомирської області) переїхала сім'я Косачів. Лесі тоді було 8 років.
    Саме тут майбутня велика українська поетеса написала свого першого вірша:
    «Надія»
    Ні долі, ні волі у мене нема,
    Зосталася тільки надія одна:
    Надія вернутись ще раз на Вкраїну,
    Поглянути ще раз на рідну країну,
    Поглянути ще раз на синє Дніпро, -
    Там жити, чи вмерти – мені все одно.
    Поглянути ще раз на степ, могилки,
    Востаннє згадати палкії гадки…
    Ні долі, ні волі у мене нема,
    Зосталася тільки надія одна

    Особисто я до сих пір не розумію, чому маленька дівчинка написала віршика не про зайчиків, квіточки, сніжинки, а саме такий важкий вірш? dntknw

    Сімя Косачів недовго прожила у Луцьку – з 1879 р. до 1881р., а потім переїхала у с.Колодяжне (на північ від Луцька).
    Про дитячі роки, проведені «в дворі старого замчища-руїни» серед «зубчастих тіней від замкового муру» Леся Українка написала у вірші «Віче» (1901р.).
    А в селі Колодяжне створено меморіальний будинок-музей Лесі Українки.

    Зайдемо в ту невеличку вуличку , що одразу за Петропавлівським собором. Туди рідко заходять туристи.
    Там, у дворі будинків, (якщо сильно захотіти) можна побачити ще одну вежу – вежу Чарторийських. Єдину із восьми башт Окольного замку, що збереглася.

    Я захотіла! :-[:-D
    0030-1.jpg

    0029-1.jpg
    Чарторийські – ще одна далеко не бідна родина і відома на Волині, Галичині.
    На будівництво кожної башти кошти виділялися однією із заможних сімей (вежі Владича, Чарторийських, Свидригайла, Четвертинських, Свинюських, …). Вони ж відповідали за догляд, ремонт вежі.

    Далі по вуличці, у дворі іншого будинку можна побачити кладку стіни Окольного замку, оздоблену готичним сітчастим ромбовидним орнаментом, викладеним з темно-полив'яної цегли (кін.XIV-поч.XVст.).

    0031-1.jpg

    Літом з вулиці цього майже не видно.
    Щоб зробити цю фотографію, я купила морозива, цукерок і попросила хлопчаків у дворі мені допомогти. Вони принесли з дому мотузки, сокиру і готові були вже вирубати дерева, що закривали стіну. Обійшлися тим, що пригнули гілляки мотузками.
    При цьому чоловіки люб’язно підсадили мене на дах якихось гаражів. А потім знімали!
    Лементу було!..
    Потому збиралися вже винести стола, «накрити» його і всім двором відмітити "подію".beer
    :-D
    А це фото не моє
    0084-1.jpg

    Можна тільки здогадуватись, яким красивим, величним був Луцький замок часів Любарта, Вітовта...
     
    Останнє редагування: 10 січ 2016
    Микола2008, Кремень, Ирина L та 8 іншим подобається це.
  2. Saisan

    Saisan Інженер

    Повідомлення:
    423
    Симпатії:
    1.040
    Адреса:
    Луцьк
    Не буду втручатись в розповідь пані Julla, але хочу нагадати ще про одну подію у замку Любарта - З'їзд європейських монархів у Луцьку — дипломатична подія, яка відбулася в Луцьку у 1429році і мала на меті розв'язати політичні та економічні питання центрально-східної Європи.
    учасниці: [​IMG] Велике князівство Литовське
    [​IMG] Королівство Польське
    [​IMG] Священна Римська імперія
    [​IMG] Угорське королівство
    [​IMG] Королівство Богемія
    [​IMG] Датське королівство
    [​IMG] Лівонський орден
    [​IMG] Держава Тевтонського ордену
    [​IMG] Папська держава
    [​IMG] Візантійська імперія
    [​IMG] Велике князівство Московське
    [​IMG] Велике князівство Рязанське
    [​IMG] Тверське князівство
    [​IMG] Молдавське князівство
    [​IMG] Золота Орда
    Кому цікаво - в неті знайдете багато інформації про це, адже це був один з перших проявів утримувати лад в Європі спільними зусиллями, такий собі Євросоюз 15-го століття.
     
    Микола2008, Кремень, Ирина L та 2 іншим подобається це.
  3. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Дуже дякую, @Saisan, beer!!!
    Красива демонстрація країн-учасників цього з'їзду :vo:
    Саме про це я і хотіла розказати в наступному пості.
    І навіть таку ж аналогію провести: Євросоюз і Рада нацбезпеки ООН в одному флаконі!
     
    Saisan подобається це.
  4. Saisan

    Saisan Інженер

    Повідомлення:
    423
    Симпатії:
    1.040
    Адреса:
    Луцьк
    Вибачте що Вас випередив, думав ви не згадаєте. Я ж лучанин, хотів як краще :Hi:
     
    Володимир П та Julla подобається це.
  5. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Покидаємо двір гостинних лучан і йдемо далі. Але зовсім недалеко! Буквально за кілька кроків на іншій стороні вулички можна побачити ще одні руїни – залишки стіни?, якогось замку?.. dntknw

    0032-1.jpg

    Я ніде не знайшла ніяких відомостей про ці руїни…
    Лучани! [​IMG] Підскажіть!

    Але чомусь саме тут мені хочеться розказати про ще одну історичну постать європейського значення – одного з найбільш відомих правителів Великого князівства Литовського - князя Вітовта (Вітольд, Вітавтас, Вітаутас, народився у 1350р.), який ще при житті був названий Великим.

    витовт.jpg витовт-гравюра.jpg

    Вітовт багато воював, багато приєднував земель (кому цікаво – може прочитати в інтернеті) і в 1388-1430 рр. був господарем Луцька.
    На великій печатці Вітовта (1407р.) зображено і герб Волині.
    «Легенда» латиною: «Печатка Александра, інакше Вітовда — Великого князя Литванії, Руси та ін.»
    печать-ВІитовта.jpg

    За його володарювання Луцьк стає південною столицею Великого князівства Литовського.
    Постійні чвари, непорозуміння, наступ турків на Європу вимагали від європейських монархів зібратися і обговорити багато питань, які накопичилися.
    І в січні 1429 року в Луцьку відбувся відомий в історії з’їзд наймогутніших європейських монархів з 15 країн.
    страні-европі.jpg Прекрасна ілюстрація від @Saisan,! Дякую! [​IMG]

    Ініціатором проведення з'їзду був імператор «Священної Римської імперії» Сигізмунд (німецький цісар Жигмонд Люксембурчик).
    До Луцька, який ледь нараховув 5000 жителів, з’їхалося 15000 гостей!
    На цьому середньовічному «самміті» розглядалися важливі проблеми: міждержавні відносини, спільна коаліція проти набираючої сили Османської Порти, рівні права для католицької та православної церков і... коронація Вітовта.
    Всі високоповажні гості і їх почт були прийняті на найвищому рівні!

    За заслуги Вітовта перед європейськими державами Жигмонд Люксембурчик просив Папу Римського про коронацію Вітовта і надання йому королівського титулу.
    Але у польських шляхтичів був свій інтерес в усьому європейському розкладі і вони рішуче заявили своє «Не позволям!».
    Існує легенда, що за наказом Сигізмунда в Нюрнберзі були виготовлена корона для Вітовта. І виготовлена вона була із золота, обсипана діамантами та іншим дорогоцінним камінням. Але коли папські гінці-посланці везли її до Луцька територією Польщі, то…
    корона щезла!
    Знову ж таки, за легендою, її захопили підступні шляхтичі, розрубали на шматочки і розійшлися ті шматочки по всії Європі.
    Залишилася тільки легенда і красива поетична назва «Корона Вітовта».

    Сам Вітовт невдовзі (у 1430р.) помер.

    Після цього з'їзду Луцьк наноситься на карти Європи і у 1432 р. йому надається Магдебурзьке право.
     
    Останнє редагування: 11 січ 2016
    Микола2008, Ирина L, Karmadon та 3 іншим подобається це.
  6. Saisan

    Saisan Інженер

    Повідомлення:
    423
    Симпатії:
    1.040
    Адреса:
    Луцьк
    Розповідаючи про замок Любарта варто згадати і про самого князя Любарта, (1300-1383)
    [​IMG]
    адже це останній правитель Галицько-Волинського князівства. Саме при його правлінні тодішній король польський Казимир III наважився напасти на ці землі, оскільки Любарт не був прямим нащадком Романовичів. В документах того часу Любарта здебільшого називають Дмитром, адже при хрещенні він отримав саме це і"мя. Доба його правління - це постійні війни з поляками за Волинь і частково Галичину.
     
    Микола2008, Ирина L, Voyutichi та 2 іншим подобається це.
  7. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Дуже дякую Вам, @Saisan, ! Слушне доповнення!
    Пропустила!
    Намагаюся охопити все: і архітектуру, і культуру, і побут, не забути про визначних людей... і при цьому не сильно багато давати історичних подій, дат... Тільки саме основне, щоб зрозуміла була канва, історична обстановка.
    Щоб ні читати, ні слухати, ні гуляти не стомлювалися :)
    ...
    А ми йдемо далі, в кінець вулиці Драгоманова і виходимо до
    Домініканського монастиря (заснований у 1390р.) - пам'ятник архітектури національного значення.
    Доминиканский-фасад.jpg

    Кошти на будівництво надали польський король Ягайло і князь Вітовт.
    Цей монастир був найзаможнішим у краї. Тут зберігалися цінні твори живопису та багата бібліотека.
    Красивий малюнок Домініканського монастиря

    Доминиканский--рисунок.jpg
    Тут до пожежі 1924 року зберігалася унікальна ікона Луцької Богоматері, яку у 1598р. Домініканському монастирю передав луцький єпископ Бернард Мацейовский, якому цю іконі подарував Папа римський Климент VIII.

    икона-Луцкой-Богоматери.jpg
    Ікону вважали чудотворною.
    Настільки, що у 1748 році було короновано! (я про коронацію ікон ніколи не чула).
    Ікона пережила страшну пожежу 1845 року (привіт фанатизму бригіток!).
    Але згоріла під час пожежі у 1924р.
    На фото - єдина копія (1670р.) ікони Луцької Богоматері, яка зберіглася до наших днів. Знаходиться у Польщі, в Сідлецькому костьолі.
    На ній напис: "Obraz Cudowny z Łucka z R. 1670, odnowiony w R. 1851 "

    Далі можна обійти монастир і стежкою вздовж річки Стир пройти до
    Синагоги (Малий замок) (поч.XVII ст.)
    А можна вернутися назад, обійти "будинок Лесі Українки" і пройтися вулицею Кафедральною
    (що то за шпиль піднімається в небо - розкажу потім :) )
    0037-1.jpg
    Синагога ходила до оборонного комплексу замку.
    З 1981р. тут знаходиться спортивний комплекс для заняття боротьбою.

    А ми вулицею повертаємося у місто і навпроти Луцького замку привертає увагу
    кірха євангелістів. Це відносно нова споруда - початок ХХст.
    Збудована на руїнах костьолу кармелітів, який згорів у 1845р. (звнову ті самі бригітки!)
    кирха-евангелистов.jpg

    Вуличкою зліва від кірхи вулицею Лютеранською проходимо до будинку Миколи Голованя
    Тут я ще раз покажу фото цього унікального будинку (фото з інету)
    Мыкола-Головань-забор-0.jpg Мыкола-Головань-забор-2.jpg
    Мыкола-Головань-забор-3.jpg Мыкола-Головань-забор-4.jpg

    Я давно не була у Луцьку і не бачила вже закінчений будинок.
    Я вражена!
    А ви?
    :)
     
    Останнє редагування: 14 січ 2016
    Микола2008, Кремень, Sass та 4 іншим подобається це.
  8. Voyutichi

    Voyutichi Модератор Команда форуму

    Повідомлення:
    16.117
    Симпатії:
    8.913
    Адреса:
    м. Самбір
    від вигляду будинку Голованя я не вражений.. Подібний до купи будівельних матеріалів..
     
    Julla подобається це.
  9. Karmadon

    Karmadon Заслужений майстер

    Повідомлення:
    3.100
    Симпатії:
    4.768
    Адреса:
    Чернігів
    Julla подобається це.
  10. Julla

    Julla Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.335
    Симпатії:
    3.793
    Адреса:
    Київ
    Маєте право на таку думку!
    Дякую, що прокоментували! :)
    :-[ Дякую!
    Але це дуже висока планка, а я просто гуляю.

    Моя прогулянка ще не закінчилася!
    Невелика музична пауза!
    Василь Зінкевич живе у Луцьку.
     
    Останнє редагування: 14 січ 2016
    Микола2008, Кремень, NEMAN та 2 іншим подобається це.

Поділитися цією сторінкою