ТН повітря-вода на базі зовнішнього блоку опалюючого кондиціонера

Тема у розділі 'Гелио и геосистеми', створена користувачем Мирослав, 4 лис 2016.

  1. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Вітаю, колеги.

    Давненько читаю цю гілку, хоча про реальну роботу з ТН задумався тільки останнім часом. Дійшов до думки проекспериментувати з ТН повітря-вода послідовно з газовим котлом – в цьому опалювальному сезоні. Хто не любить читати обґрунтування – наступний абзац може пропустити =)
    Маю 60-річний будинок, біля 100 м.кв., опалення – АОГВ-19 (в підвалі) з італійською автоматикою і об’ємним термостатом, частково утеплений.
    Затрати на опалення до різкого підняття тарифів на газ вважав прийнятними, що не можу сказати тепер. Минула зима з пільговими кубами пройшла безболісно, але … На цей рік було заплановано встановлення чавунної топки на дрова, в будинку є відреставрований у 2013 році комин на перехресті капітальних стін, з додатковими обігріваючими камерами, дрова на обійсті є завжди, бо ними опалюю майстерню. Але коли дійшло до реалізації раптом жінка і дочка змінили своє відношення до проекту на негативне =(. Конструкція будинку не дозволяє встановити додатковий твердопаливний котел у основну систему опалення. Та й дрова в місті підскочили в ціні за рік чи не вдвічі. Електричне опалення при діючих тарифах дасть незначну економію, та й встановлення двотарифного лічильника у моєму випадку геморойне. Двоє сусідів опалюються кондиціонерами вже років з п’ять, але мої домашні і звичайного не хочуть, бояться протягів.

    Певно, було б розумно встановити ТН вода-вода, але із водою із свердловин у нас теж не просто. Ніби вода не глибоко, 10-11 метрів – але що до дебету, у сусіда, що мешкає за 50 метрів зліва вода ледве тече, за стільки ж метрів справа можна качати тугий струмінь хоч цілодобово. Свердловини зроблені однаково, одним майстром. Тому поки що вирішив спробувати ТН повітря-вода, використавши для цього б/в опалюючий кондиціонер (фінансових резервів на жаль мало). Навіть знайшов у місцевій комісійці донора на 9 кВт в режимі опалення, ніби завідомо робочого, але недорогого через дуже пошарпаний зовнішній вигляд. Та доки я зважував всі «за» і «проти» вчора його купив хтось інший …
    --- добавлено: 4 лис 2016 у 10:35 ---
    Про діючу систему опалення. Про котел я вже писав, АОГВ-19 з автоматикою і виносним об’ємним термостатом, батареї старі, чавунні, кількість ребер із значним запасом, в середині чисті. В системі літрів під 300 води, стоїть насос і мембранний розширювальний бачок. Робоча температура навіть у сильні морози рідко перевищує 45 градусів, робочий тиск біля 2 Бар, різниця температур вхід-вихід котла близько 3 градусів. До переходу на імпульсне управління з термостата котел 70 відсотків часу працював на мінімально можливій потужності і тільки в пікові моменти вмикався на половину.

    Ідея полягає у установці на зовнішній стіні блока кондиціонера в режимі опалення і підключення до нього теплообмінника «фреон-вода», ввімкненого послідовно з газовим котлом. Віддаль між зовнішнім блоком і теплообмінником 8-9 метрів, з них десь 1,5 по вулиці. Газовий котел залишається в «сплячому» режимі на випадок, коли тепла від ТН не вистачатиме. Думаю, що у тому немає нічого нового.

    Однак через нестачу знань в області холодильної техніки (слюсарних навиків достатньо, знань в області електрики і автоматики теж) поки що маса запитань. Може хто поділиться інформацією?
    Що цікавить?

    Контрольні точки і величини температур і тисків для опалюючого кондиціонера.

    Які, окрім теплообмінника, вузли знаходяться не у зовнішньому блоці?

    Який, за звичай, алгоритм роботи штатної автоматики опалюючого кондиціонера?

    Як визначається маса фреону, який потрібно закачати в систему?

    Яку величину вакууму потрібно забезпечити перед заправкою системи?

    Які міри приймаються перед заправкою для видалення можливих слідів води в системі?

    Як дозаправляється система (чи компресор) )мастилом (розраховую на зовнішній блок б/в), як визначити його кількість, яке саме мастило?

    Як реалізувати теплоізоляцію трубок від зовнішнього блоку до теплообмінника?

    Що важливого я ще пропустив?

    Буду вдячним за консультації. Для заправки можливо викличу спеціаліста, але звик спочатку сам у всьому розібратися – може справлюся сам. Не думаю, що кондиціонер чи ТН складніші, аніж сучасний автомобільний двигун – просто інакші.
    --- добавлено: 4 лис 2016 у 10:38 ---
    Окремо питання по теплообміннику.

    Знайшов в Інтернеті пластинчаті теплообмінники, від 4000 грн, і до десятків тисяч, походження незрозуміле, потужність, яку вони можуть передати, не вказана, приєднувальні флянці для води малого розміру – а у мене на воді основна труба ф50. Вирішив вияснити все, що пов’язано з самостійним виготовленням теплообмінника. Думаю про кожухотрубний теплообмінник, допустима довжина 0,7-0,8 м, необхідна кількість мідних трубок малого діаметру зпаяно паралельно. Інший варіант – довгий мідний змійовик герметичному кожусі. Що не ясно.

    Як розрахувати величину необхідної площі теплообмінника. Знайшов в Інтернеті формулу (на фото), мені не вистачає даних, що знаю: температуру води (45-42 градуси) і розрахункову потужність (10 кВт).

    Яку схему краще робити: паралельне включення чи змійовик?

    Яку трубку використовувати? Доступні мідна трубка для монтажу опалення, для кондиціонерів, для монтажу газових установок (тиск опресовки 250 Бар).

    Які припої використовувати?

    Що я ще пропустив? розрахунок площі.JPG
     
    Останнє редагування модератором: 12 лис 2016
    Odissey подобається це.
  2. AndreiP

    AndreiP Стажер

    Повідомлення:
    22
    Симпатії:
    9
  3. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Дякую, тему читав до відкриття власної.
     
  4. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Дякую всім, з більшістю питань розібрався. Дякую за цінну інформацію Патріку Котзаогланіану і його "Посібнику для ремонтника" ну і за компанію @vpv , який згадав про цю книжку у своїй темі в лютому 2011 року. =)
     
    Odissey подобається це.
  5. Odissey

    Odissey Інженер

    Повідомлення:
    734
    Симпатії:
    864
    Доречі, цілком згоден, що отак одразу тему ТН не взяти... :) Особливо, якщо хочеться зробити саморобний ТН.
    --- добавлено: Nov 14, 2016 8:11 AM ---
    Може напишите відповіді до своїх запитань тут? Це може багатьом допомогти! Тим більше, що це перша сторінка теми.
     
    Останнє редагування модератором: 22 лис 2016
  6. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    @Odissey, звичайно напишу - як тільки перевірю їх на прктиці. Уже в процесі.
    Яущо комусь треба швидко - книжку пана Патріка я скачав тут:
    http://www.ds-moscow.ru/kniga.html
     
    7966767 та Odissey подобається це.
  7. birel

    birel Стажер

    Повідомлення:
    19
    Симпатії:
    14
    Адреса:
    Дніпро
    Тиждень тому запустив ТН повітря-вода, якщо будуть питання то звертайтесь.
    З приводу теплообмінника - краще придбати пластинчатий бо він набагато єфективніший аніж коаксіальний, і якщо у Вас немає доступу до безкоштовної мідної труби то дешевше пластинчатий.
     
    Володимир П, o.neymark, Odissey та ще 1-му подобається це.
  8. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    @birel, у мене, як то кажуть, "у процесі", хотів би поцікавитися температурами на вході-виході вашого теплообмінника, потужністю ТН і характеристиками вашої системи опалення.
    Дякую.
     
  9. birel

    birel Стажер

    Повідомлення:
    19
    Симпатії:
    14
    Адреса:
    Дніпро
    Отже мій тепловий насос базується на зовнішньому блоці кондиціонера Samsung SH18, тепловою потужністю 20000btu або 5.86kW Можливо не кращій вибір через його недорозмірність але що було у хазяйстві.
    Система опалення будинку - алюмінієві радіатори у кількості достатній щоб розсіяти 5kW тепла при температурі теплоносія 37-40°С.
    Теплообмінник фреон-вода я використав пластинчатий, площею теплообміну 1,15м2.
    Станом на зараз у нас +2°С та вологість 93%.
    Температура подачі СО 39,7°С
    Температура обратки СО 36,5°С
    Споживання 1690W.
    Для того щоб прикинути теплову потужність при різних тепертурах повітря я заміряв Δt СО з працюючим єлекрокотлом - на третій швидкості циркуляційого насоса вона не змінна і становить 2,9К
    Отже станом на зараз мій тепловий насос підтримує Δt на рівні 39,7-36,5=3,2К. (5kW/2.9K)*3.2K =5.51kW
    COP = 5.51kW/1.69kW = 3.26
     
    Володимир П, Энки та Odissey подобається це.
  10. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    @birel, дякую за інформацію.
    Чи добре розумію, що приведені температури відносяться до теплоносія системи охолодження? а які температури по фреону? (або навпаки).
    Споживана потужність взята по маркуванню чи виміряна? ТН працює неперервно чи періодично?
    Яка площа опалення і середня температура на дворі?
    Цікаво би було також побачити посилання на ваш теплообмінник.
    Дякую.
     

Поділитися цією сторінкою