Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра

Тема у розділі 'Своими руками - отчеты', створена користувачем Аnatoliy, 5 вер 2012.

  1. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Цю тему вирішив почати по причині існування певного стереотипу, що для виготовлення складних столярних виробів необхідне спец. обладнання або відповідна освіта. Тут я спробую довести протилежне.

    Проте деякі знання таки знадобляться! Вам нічого тут робити, якщо Ви не в змозі відрізнити дерево від металу і не знаєте, куди вткнути штепсельну вилку ел. машини.

    Відразу хочу заявити! Інформація та матеріали наведені тут, я добирав з розрахунку на доступність пересічній людині, а тому від професійних майстрів очікую не на повчання або осуд(сам проф. столяр), а поради присутнім по спрощенню наведених технологій! Тому роботи буду проводити без застосування важкого спец. обладнання.

    Тепер до діла.
    Деякі характеристики виробу: вікно арочного типу, коробка - відсутня.
    Конструкція: рама, наличник, підвіконня зібрані в один блок і монтуються в попередньо підготовлену нішу фронтону або "шпаківні", чи, куди господар побажає.

    Ось і воно:

    [​IMG]

    А от як архів з кресленням викласти не знаю... Якщо кому потрібно - пишіть, щось придумаю.
    Що потрібно для роботи? З обладнання: фрезерна машина від 650 Вт, кілька фрез:

    [​IMG]

    Вони деякі є в наборах:

    [​IMG]

    Також деякі пристосування до фрезера, про які розповім по ходу (все легко виготовити власноруч). Ще електролобзік, пригодиться шліфмашина, проте можна і обійтись без неї. Ага, тут трохи складнощів. Я всетаки трохи злукавив, коли обіцяв обійтись без верстата. Потрібно фуговальний верстат з шириною столу від 10 см, але, якщо є він у знайомих, то попросіть трохи покористуватись, не думаю, що відмовлять. Потрібен він буде рідко. Його замінить електрофуганок.
    Також знадобляться кілька струбцин, ліпше вайм, проте теж можна замінити підручними приспособленнями (ми ж виготовляєм не професійний виріб).

    З матеріалів: соснові дошки (розміри залежно від креслення), шматок фанери 4 мм, шурупи, водостійкий клей D3 або D4.
    Можна готове пластикове підвіконня. Оскільки креслення виготовлялось для іншого замовлення, в даний приклад були внесенні деякі зміни, на бажання замовника, котрі технологічно в виготовленні подібні з зразком на кресленні.

    Поки зроблю зупинку, щоб впорядкувати відзнятий матеріал. Детальніше про всі нюанси розповім по ходу, звісно, якщо це зацікавить когось.
     
    9 користувачам це сподобалось.
  2. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Оскільки на разі зацікавлення не помічається - викладаю лише кінцевий результат:

    [​IMG]
     
    3 користувачам це сподобалось.
  3. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    На початку хочу вибачитись за погану якість деяких фотографій, по технічним причинам. Щоб не морочити голову зайвою писаниною, буду розміщувати картинки з короткими поясненнями, а вже ширше відповідатиму по конкретним питанням. Але, я гадаю, все буде ясно з картинок. Оскільки обмежений вільним часом, нажаль розміщуватиму поступово.

    Отож...
    Початок - підготовчі роботи, виготовлення робочого креслення:

    [​IMG]

    Проте не обовязково в програмі. Деякий час я користувався таким шаблоном:

    [​IMG]

    Відбір матеріалу, бажано без критичних вад (випадаючі сучки, надмірна смолистість, сколи та тріщини... сучки бажано взагалі виключити):

    [​IMG]

    Розкройка матеріалу згідно з кресленням, звісно з припусками на обробку:

    [​IMG]

    Якщо у вас дошка вже стругана, достатньо простругати ребра на кут (розуміється на далі 90) рубанком або на станку, у розмір. Якщо ні - простругати повністю, поперечні спили можна виконати грубо, з припуском на сторону у 2-3 мм на прифуговку.

    Поки зупинюсь, щоб зорієнтуватись ...
     
    4 користувачам це сподобалось.
  4. Riki

    Riki Стажер

    Повідомлення:
    11
    Симпатії:
    3
    Re: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Мені ця тема також цікава - хочу зробити подібні, тільки розміри інші ніж на фото вгорі ;)! Чекаю продовження!
     
  5. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Re: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Простругані в розмір доски розкроїти на заготовки згідно з кресленням, даючи припуск на прифуговку - до 2 мм на сторону:

    [​IMG]

    Розмітку раджу робити точніше,оскільки арочні конструкції "чутливі" до погрішностей. Але наперед скажу, що після прифуговки мало імовірно,що сектори складуться в ідеальну арку, як на кресленні, коректувати доведеться.

    Для слідуючого етапу потрібно буде стругальний станок і нескладне пристосування - шаблон. Також зауважу, що розміточні лінії на заготовках потрібно робити тонкими, оскільки по них позиціонуватиметься заготовка в шаблоні.

    Ось як все виглядає:

    [​IMG]

    Тут, мабуть, будуть питання...

    Фуговані в торець заготовки попередньо складаємо на рівній поверхніту потрібному порядку в арку і перевіряєм на похибку. Якщо така є,додатково повторюєм операцію, до відповідності з кресленням. Певна похибка допустима, але, наприклад, внутрішня відстань в основі може мати похибку у межах 5 мм і не більше. Щоб працювати з більшими похибками, потрібно мати певний досвід, а тому не варто нехтувати цим.
     
    4 користувачам це сподобалось.
  6. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Арку віконної рами будем вязати на вставні шипи типу "ластівка Хофмана", правда щодо авторства останнього я маю сумніви, оскільки у ранній спец. літературі совка зустрічав якось опис цього зєднання, але то... але... Гнізда формуєм у кілька етапів: у прифугованих брусках по центрі торця довбаємо фрезером паз 4 мм глубиною на висоту фрези-ластівки drel

    [​IMG]

    Далі, закріпивши фрез. машину у столі (як видно, не обовязково купленому на модній фірмі), за лінійкою формуємо профільні гнізда під шип. Операція потребує певної практики, тож раджу запастись парою брусків-дублікатів для тренування. Під час усіх робіт не забуваємо про базову площину заготовок!

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    3 користувачам це сподобалось.
  7. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Пазування,шиповка і сладання арки зовнішнього наличника:

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    4 користувачам це сподобалось.
  8. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Викладатиму фото без коментарів,при потребі відповім ,якщо будуть питання до того чи іншого фрагменту.
    Тут складена арка рами,процес пазування є вище.При вязці арки стягувати немає потреби,шипи достатньо сягують при забиванні в пази.:
    [​IMG]
    [​IMG]

    не раджу деревянні шипи застосовувати в надто навантажених вузлах,ось результат тесту:
    [​IMG]
     
    3 користувачам це сподобалось.
  9. Аnatoliy

    Аnatoliy Бригадир

    Повідомлення:
    182
    Симпатії:
    161
    Адреса:
    Волинь
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Фрезерування арки наличника:
    1.Відбір зовнішнього контура.Поетапно опускаючи фрезу на 4-7мм в залежності від потужності машини.Заготовка та центр зафіксовані на двохсторонній скотч.:
    [​IMG]
    2.Формування фальца:
    [​IMG]
    3.Відбір внутрішнього контура:
    [​IMG]
    4.Відсікаєм зайве та зачищаєм:
    [​IMG]
    перед зняттям фрезера,можна відібрати профіль фальца за центром,але можна і пізніше фрезою з підшипником.Наличник шліфуємо,якщо є можливість,можна злегка стругнути лицьову пласть,профілюєм канти на своє вподобання,або які є фрези в наявності,можна і просто помякшити ребра шліф.бруском.
    Важливо правильно встановити шпонки,щоб при фрезеровці вони не відкрились,або,ще гірше,зрізались фрезою.Має получитись десь так:
    [​IMG]
     
    5 користувачам це сподобалось.
  10. земляк

    земляк Інженер

    Повідомлення:
    802
    Симпатії:
    867
    Адреса:
    трускавець
    Відповідь: Як виготовити арочне вікно для мансарди без навиків столяра.

    Щось замовк топікстартер. Хочу сказати дещо з приводу того,що дана технологія розрахована на початківця. Ласточкин хвіст Хофмана, прифуговка торців на фуговочному таке інше... Для початківця? Є значно простіші технології з абсолютно прийнятним кінцевим результатом. На жаль не можу проілюструвати фотографіями. Не роблю таких вікон вже кілька років (не замовляють).

    Малюємо на ДВП нашу арку. Ділимо на 3 частини. Вирізаємо шаблон. Вікно (арка) буде мінімум з 2 шарів(краще з трьох). Відповідно при товщині вікна 45 мм дошка повинна бути 22 або 15 мм. Розпускаємо дошки, проганяємо через рейсмус. Якщо немає рейсмуса - не біда, можна обійтись без нього. Далі на дошках по шаблону з ДВП малюємо сегменти. Звісно сучки пропускаємо. На рівній дерев'яній площині по намальованій арці викладаємо наші сегменти.
    Як правило вони ідеально не складаються. То є нормальна річ. Для підгонки стиків затискаємо струбцинами суміжні сегменти, беремо шліцовку (якщо такої нема, то пилку з дрібним зубом) прорізуємо стик (замість небезпечної операції з прифуговки) відпускаємо струбцини, контролюємо по намальованій арці. Якщо не сходиться, операцію по прирізці повторяємо (буває 2-3 рази).

    Приступаємо до другого ряду (шару). Для цього один з сегментів розрізаємо навпіл. Прирізаєм аналогічно. Номеруєм всі сегменти. Все, тепер приступаємо до збирання. Викладаємо перший ряд. Торці змазуєм, викладаєм змащені клеєм (підійде і ПВА) якщо є якийсь кращий, будь ласка використовуйте те, що маєте. Змазуємо сегменти по площині, зверху укладаємо наступний ряд з перекриттям (на цілий сегмент зверху половинку). Положивши половинку скручуємо пару верх-низ шурупом. Далі наступний - прискаємо по торцю, прикручуємо шуруп і т.д.
    Аналогічно третій шар. Через 24 години обробляємо шліфмашинкою. Внутрішній радіус на шліфбарабані. Якщо його нема не проблема. Виточити дерев'яний, оббити шкуркою. (Виточити можна на тому ж двигуні, приспособивши підручник. Вставити нижню рейку і шпроси, не думаю що то складе проблему.

    В кінці профілюєм ручним фрезером. Якщо під фарбу то шпахлюєм, малюєм. Ніби так. Якщо щось незрозуміло виклав питайте. Таких вікон наробив неміряно. До речі спочатку також шипував сегменти між собою на вставні шипи. З часом зрозумів, що то лишня операція. Вікна зроблені таким способом стоять по 15 і більше років. Нарікань нема.
    Думаю,що топікстартер не буде мати до мене жалю,що я вліз в його тему.
     
    4 користувачам це сподобалось.

Поділитися цією сторінкою