Звукові колонки - хто сам робив?

Тема у розділі 'Мебель и бытовая техника', створена користувачем Voyutichi, 22 вер 2011.

  1. Voyutichi

    Voyutichi Модератор Команда форуму

    Повідомлення:
    16.117
    Симпатії:
    8.913
    Адреса:
    м. Самбір
    Давно в мене є плани щодо самостійного створення звукових колонок..

    Хочеться пристойні за невелику ціну. Те, що продають в магазинах - добре, але задороге.
    До нової тумбочки під телевізор пасувало би самому зробити колонки (підсилювач - куплю).

    Що порадите?
     
  2. Crane

    Crane Бригадир

    Повідомлення:
    509
    Симпатії:
    187
    Адреса:
    Житомир
    Відповідь: Звукові колонки - хто сам робив?

    Voyutichi, такий варіант. ;-)
     
    1 людині також подобається це.
  3. Voyutichi

    Voyutichi Модератор Команда форуму

    Повідомлення:
    16.117
    Симпатії:
    8.913
    Адреса:
    м. Самбір
    Відповідь: Звукові колонки - хто сам робив?

    добра школа для вдосконалення майстерності столяра.
    Я би трохи хотів змістити фокус розгляду у сторону конструкції. Може хтось вже вивчав питання домашніх колонок і має якісь поради?
     
  4. Nickolai

    Nickolai Майстер

    Повідомлення:
    141
    Симпатії:
    50
    Адреса:
    UA SUMY
    Re: Відповідь: Звукові колонки - хто сам робив?

    Дело в том что акустика это не просто коробок на динамиков. Здесь нужно знать параметры динамиков, какую мощность нужно.

    Вот посмотрите несколько ссылок, думаю поможет :

    http://forum.datagor.ru/index.php?showforum=42
    http://www.hi-fi.ru/forum/forum52/
    -Для-начинающих-
    http://assembly.nm.ru/audio/as/as.html
    Акустика своими руками
    http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
     
    1 людині також подобається це.
  5. Crane

    Crane Бригадир

    Повідомлення:
    509
    Симпатії:
    187
    Адреса:
    Житомир
    Відповідь: Re: Відповідь: Звукові колонки - хто сам робив?

    Звісно.
     
  6. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Шановний Voyutichi, щоб робити самому колонки (правильно - акустичні системи) слід уяснити, що ж Ви від них хочете.

    Якщо Ви можете спокійно слухати музику з мобільного телефону чи кишенькового приймача - робіть любі колонки і не утруднюйте себе розрахунками. Достатньо гарного зовнішнього вигляду.
    Якщо у Вас основний критерій "аби голосно гупало" (не сердіться, таких "меломанів" дуже багато) - знайдіть динамік достатньої для Вас потужності (ват так 25 і більше на колонку), пищалку (ліпше від автомобільного комплекту - там фільтруючі конденсатори вже вмонтовані), зробіть ящики зручної форми літрів так на 40-50 кожний, просверліть в задній стінці з півсотні отворів ф10-12, в передню вріжте динамік і пищалку, середину заповніть розпушеною ватою, декоруйте це все на свій смак і маєте результат.
    Якщо ж Ви дійсно хочете мати АКУСТИЧНІ СИСТЕМИ...
    Слід врахувати, який об'єм примішення (необхідна потужність залежить від об'єму приміщення), яке умеблювання приміщення (велике порожнє приміщення має власний резонанс, що призведе до спотворення звуку, засклені шафи теж спотворюють звук, м'які меблі і килими мають високий коефіціент поглинання звуку і тому вимагає підвищеної потужності, тощо). В середньому побутова акустика використовується з потужністю 3-5 ват, рідко більше. Але для чистого звучання музики необхідно мати запас для відтворення найголосніших (пікових) звуків, бажано хоча б 10-кратний. Тобто потрібно мати колонки з розрахунковою потужністю десь по 50-70 ват. Слід також потурбуватися про заглушеність приміщення і мінімалізацію власних шумів фонограми і апаратури - для якісного відтворення найтихіших звуків. Слід також врахувати, що якість звуку не може бути краща, ніж у найгіршої складової системи. З названих зауважень вже можете шукати свій компроміс.
    Тепер про колонки. Колонки можуть бути як двосмуговими (рос. двухполосными), так і трьохсмуговими. При визначенні цього параметру слід враховувати характеристики доступних динаміків, щоб сумарна амплітудно-частотна характеристика системи була максимально рівна. Потужність колонки визначається по низькочастотному динаміку. Високочастотний у двохсмугових системах має приблизно 25-30 % потужності низькочастотного, у трьохсмугових - 15-20 %. Середньочастотний динамік трьохсмугових систем має приблизно 25-30 % потужності низькочастотного. В електросхему колонки входять також фільтри, які розділяють звуковий сигнал на частотні діапазони відповідно до характеристик динаміків і запобігають попаданню потужних низькочастотних сигналів на слабкіші середньо- і високочастотні динаміки. Важливою характеристикою колонки є її опір - опір колонки має відповідати розрахунковому опору нагрузки підсилювача.
    Конструкція корпусу колонки дуже впливає на якість звуку: правильно сконструйований корпус не має вносити власних спотворень звуку, допускати власних резонансних коливань (вони теж додають спотворень) і повинен сприяти формуванню максимально рівної амплітудно-частотної характеристики по звуковому тиску.

    На цьому переведу дух і, якщо не вдалося Вас залякати, і Ви дійсно хочете власноруч зробити акустичні системи, наступного разу поділюся досвідом їх виготовлення в домашніх умовах.
     
    4 користувачам це сподобалось.
  7. Voyutichi

    Voyutichi Модератор Команда форуму

    Повідомлення:
    16.117
    Симпатії:
    8.913
    Адреса:
    м. Самбір
    Відповідь: Re: Звукові колонки - хто сам робив?

    Мирослав, вдячний за присвячений мені час!
    Ідея з моїми колонками - не щойно виникла. Ношуся з нею вже років з 15.. Ще інтернету не було, а я вже був зачарований розмовами про унікальні можливості рупорних систем.
    Час від часу я поринав у розшуки інформації, штудіював її, складав все у папочку.
    Поки що я не відмовився від мрії зробити для кімнати рупорні колонки.
    Я не супер аудіофіл, але хороше звучання мені подобається. До попереднього мого аудіодосвіду я зробив висновок, що хороші колонки завжди краще звучатимуть від гірших в однакових умовах. Тому акцентую саме на хороші колонки. Ну а вищий пілотаж підлаштування колонок під наявне приміщення - залишаю на другому місці.

    Ось нарив в інеті років 5 тому варіанти рупорів. Вони мене заінтригували своєю простотою. Ще би їх опрацювати з канонами акустики систем - і я би відважився ..
     

    Вкладення:

  8. SanyCD

    SanyCD Бригадир

    Повідомлення:
    866
    Симпатії:
    219
    Адреса:
    UA
    :( Этот самый параметр (кливера 100ас ~80л.) не вписывались в ремонт...

    Слушаю на 5.1 микролабах (имхо :(оценка 2+ из 5) зато красивые .... Фильмы смотреть отлично, а музыку ....

    п.с. Держу на балконе Вега 25АС-109 для праздников :)
     
  9. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Re: Відповідь: Re: Звукові колонки - хто сам робив?

    Voyutichi, трохи здивований Вашим вибором. Я не претендую на метра в акустиці, але всі 80-ті (десять років) активно експериментував у цій області.
    Стійка думка: рупорні системи представляють інтерес лише як системи для озвучення великих площадок (естрада, дискотека, тощо). Тобто біля тумбочки під телевізор їм явно не місто. Чому? Основна їхня перевага - підвищена віддача по звуковому тиску. Досягається це за рахунок звуження діаграми направленості звуку. Додаткова плата за це - звуження частотного діапазону для одніеї ланки системи, збільшення інтермодуляційних і фазових спотворень і значне збільшення габаритів і ваги системи (габарити тунелю повинні бути сумісними з довжиною звукової хвилі, а вона на низьких частотах сягає одиниць метрів). У зв'язку з вище сказаним рупорні системи роблять багатосмуговими (така собі піраміда з рупорів різних розмірів числом не менше 4). А частіше використовують рупорну систему для середніх частот, фазоінвертор або синфазну решітку для низьких частот (менше, легше і ефективніше ніж рупор) і головку прямого випромінення для високих (в силу специфіки розповсюдження звукових хвиль високої частоти ефективність рупору на високих частотах звукового діапазону різко знижується).
    При тому технологія виготовлення рупору досить складна, позаяк потрібно не лінійний (як у запропонованій Вами до ознайомлення конструкції) а експоненціальний ріст перерізу рупору, потрібен матеріал з достатньою механічною міцністю і високим коефіціентом затухання звуку у матеріалі.
     
    1 людині також подобається це.
  10. Voyutichi

    Voyutichi Модератор Команда форуму

    Повідомлення:
    16.117
    Симпатії:
    8.913
    Адреса:
    м. Самбір
    Відповідь: Re: Відповідь: Re: Звукові колонки - хто сам робив?

    Мирослав, я ще остаточно не відважився.. Тому і прошу допомоги.
    Років 20 тому у мене забрали з користування S-90 Амфітон. Не знаю, наскільки вони там були по рейтингу якості взагалі як марка і конкретно мій екземпляр, але слухав через них УКХ радіо, через штатний ламповий підсилювач радіоприймача. Звичайно, звук моно, тобто я слухав через одну колонку.
    Після її експропріації стало питання заміни. Не довго думаючи (не було фінансів на адекватну заміну), а взяв кусок фанери (S=5mm, розміром 1х1 м2) з якоїсь старої шафи, якийсь динамік (марки не пам'ятаю, але він був ГДШ діаметром-10 см) і проробивши по центрі листа отвір під динамік зібрав все це у примітивну "колонку". Лист із динаміком по середині.
    Звук, я вам скажу, перевершив сподівання від такої "колонки" і був навіть кращий від s90. Звичайно, великої потужності я не міг з неї взяти, дифузор просто "вискакував", але на рівні кімнатного слухання цілком достатньо. І низькі частоти нічим не поступалися, і високі були "на висоті"..
    З тих пір я почав збирати всякі легенди про супер-пупер всякі акустичні оформлення, практично ще не повторивши жодної.

    Ось тепер щось би "вирізав своїми руками", так як з'явились можливості.

    А в цей показаний рупор я хотів поставити старі 4ГД-35, як універсальний динамік.

    Або для цих динаміків. Придбав у магазині, як найдорожчі (і вони мали найкращий звук при "місцевому" прослуховуванні). Ось вони:
    [​IMG]
     

    Вкладення:

Поділитися цією сторінкою