Бондарна справа

Тема у розділі 'Наши работы', створена користувачем gucul, 17 лют 2013.

  1. gucul

    gucul Прораб

    Повідомлення:
    348
    Симпатії:
    451
    Адреса:
    UA Івано_Франківська обл. Гори-Карпати
    Є ще живі бондарі? Хотілось би поспілкуватись на тему виготовлення винної посуди.

    Перша:

    IMG_3081.JPG

    IMG_3071.JPG
     
    Vitalik Xm, DedushkaDiesel, pas та 5 іншим подобається це.
  2. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    На рахунок бондарів на форумі сказати нічого не можу, але рахую, що тема дуже цікава, було б непогано, якби Ви взяли на себе труд ознайомити всіх нас з цією нелегкою, але важливою справою.
     
    Кремень та Мастер ЭВН подобається це.
  3. Дед Хоттабыч

    Дед Хоттабыч Заслужений майстер

    Повідомлення:
    3.445
    Симпатії:
    4.857
    Підтримую і просю начніть, бо всім буде корисне! bravo
     
    Кремень подобається це.
  4. gucul

    gucul Прораб

    Повідомлення:
    348
    Симпатії:
    451
    Адреса:
    UA Івано_Франківська обл. Гори-Карпати
    Ех шкода,мабуть доведеться спілкуватись сам з собою.
    Що саме цікавить?
    Технологія, в принципі, класична, дещо адаптована під столярні станки і інструменти. На рахунок спеціального бондарного інструменту сам би проконсультувався та нема в кого. Найважче дались обручі, ну і дефіцит "правильного" матеріалу.

    IMG_3064.JPG

    IMG_3087.JPG
     
    captain Grey, stol1ar, rodnik2 та 3 іншим подобається це.
  5. woxhol

    woxhol Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.129
    Симпатії:
    1.088
    Адреса:
    ЛЬВІВ
    Колись хотів зробити хоч якусь бондарну посуду,навіть книжку читав довго.Так і не судилось.Хочу вас попросити шоб ви на правах майстеркласу якусь просту посудину показали в процесі,а я буду повторювати......
     
    Кремень та Мирослав подобається це.
  6. gucul

    gucul Прораб

    Повідомлення:
    348
    Симпатії:
    451
    Адреса:
    UA Івано_Франківська обл. Гори-Карпати
    Терпіння друзі.В космос виходжу переважно по вихідних,коли буваю ближче до цивілізації.В "гуцульській" резервації й звязку толкового нема,про тирнет помовчу.

    Почну коротко з історії.Наголошу все,що опишу це тільки мої власні думки,висновки і здогадки.Як насправді розвивалась і розвивається бондарство в наших краях можу тільки здогадуватись.Скупа інформація в інтернеті і декілька видань, практично, одиакових за смістом середини минулого століття слугували початковою теорією для вивчення доного предмету.

    Хто,як і де вперше виготовив бочку з дерева достеменно невідомо.Людству потрібна була тара надійніша і міцніша ніж глиняний глек.ПЕТ тару,ще нескоро винайдуть,та природа щедро дарували такий чудовий матеріал,як деревина.Звичайно примітивно видовбана з цільного стовбура посуда не відповадала вимогам довготривалої експлуатації.Перед майстром постало питання,як виготовити ємність з окремих деталей,яким чином дощечки зкріпити так,що б вони не тільки тримались купи,а й надійно утримували в собі місткість для яких і призначена тара.Рішення було просте і досконале- з допомогою деревяних ,а пізніше і металевих, кілець.А щоб обручі міцно обіймали клепки,діжку робили конусоподібною,при набиванні яких вона надійно стискалась і не пропускала навіть рідину.Логічно,що така форма годилась для невеликих обємів.Таку бочку незручно було котити.Тому в подальшому еволюція бочки привела до симетричної форми,тобто конус був з обох кінців на які набивались обручі,а клепки виготовляли ширшими в середині і вужчими по краях.Так параболічна форма бочки була довершеною і збереглась без змін до наших днів .Найрізноманітніших форм, призначень і розмірів бондарний посуд використовувся до початку ХХст. і пізніше був витіснений ємностями з металу пластмаси і ін. матеріалів.
    На щастя існує галузь,в якій незмінно у всі віка і по сьогоднішній день, використовується деревяна дубова тара.Це виноробство.Мається на увазі класичне натуральне виноробство,а не порошковосинтетичне.І ось тут друзі відбувається саме цікаве.Виявляється дубова бочка є нетільки,власне, ємністтю для вина,а й бере безпосередню участь в народженні сонячного нектару.Надто складні біохімічні прцеси відбуваються в дубовій діжці,а головне через пори деревини проходить процес обміну газами вина і навколишнього середовища.Тобто у вино потрапляє певна к-ть кисню,а на зовні випаровується певна к-ть спирту,так звана "доля ангелів".Звучна назва,щоб вийшло гарне вино ,треба ділитися частиною з "ангелами".Тому ніяка синтетична тара ніколи не замінить класичну дубову бочку.І поки буде розвиватись винорорбство,бондарна справа ніколи не вимре.Принаймні там, де це виноробство існує.


    Далі буде.
     
    sanyan, DedushkaDiesel, Voyutichi та 3 іншим подобається це.
  7. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Цікавий вступ, перекликається в чомусь з історією і технологією виготовлення коньяка (доля ангелів напевне звідти?). Цікаво було би взнати практичні рекомендації. Я займаюсь домашнім виноробством вже понад 30 років, але через малу кількість продукту і проблеми з утриманням бочок вже давно працюю тільки з скляними бутилями. Останню бочку (з тріснутою клепкою) віддав другові років більше 10 назад. Але в бочці вино має інший смак. Цікаво було би відновити роботу з бочкотарою, а сумніви їдять.
    Чого? Бо щоб помити бочку у нас використовують залізний ланцюг - бочку частково заповнюють водою, через заливний отвір запускають довгий ланцюг (кінець закріплюють, щоб не "втік"), затикають і качають по землі. За три-п'ять років такого миття вино починає віддавати погано помитою бочкою hello.
    Читав, що бочки треба регулярно розбирати, вишкрібати клепки з середини і збивати заново. Ще чув, що між клепки кладуть для герметизації висохлі стебла камишу. Але робити з бочкою такі процедури у нас немає кому, а самому боязно, бо не знаю як це робиться правильно :( .
    Зарані вдячний.
     
    Кремень подобається це.
  8. woxhol

    woxhol Заслужений майстер

    Повідомлення:
    1.129
    Симпатії:
    1.088
    Адреса:
    ЛЬВІВ
    Мирослав подобається це.
  9. gucul

    gucul Прораб

    Повідомлення:
    348
    Симпатії:
    451
    Адреса:
    UA Івано_Франківська обл. Гори-Карпати
    Ці технології нерозривні.Спочатку було вино.Бочкове господарство дороговартісне і трудомістке,потребує спеціальних пивниць,таму багато домашніх виноробів перейшли на скло і стружку. За моєю примітивною класифікацією бочки діляться на такі вікові періоди-молода щойнонароджена бочка,зріла,стара і бочка похилого віку.Нова бочка зовсім непридатна щоб прийняти вино,їй треба пройти спеціальну підготовку,"курс молодого бійця":) інакше отримаємо дубовий розсіл.Ба більше,в бочці невеликого обєму спершу бажано витримати спиртові дистиляти і лиш потім заливати на витримку вино.В подальшому бочка потроху старіє,виснажуються потрібні речовини,всередині на стінках відкладається винний камінь і врешті решт бочка перестає працювати.Стару бочку дійсно можна реанімувати.Таку процедуру,зняття старого шару деревини,варто проводити з великими бочками,де достатній запас товщини клепок,і небільше одного-двох раз,а не регулярно.Так от для коняка найкраще підходить стара бочка.Так що Мирослав за 30 років вашого стажу люба бочка стане похилого віку.
    --- добавлено: Mar 3, 2013 7:21 AM ---
    Дякую,там вже побував.
    --- добавлено: Mar 3, 2013 7:41 AM ---
    Можна продовжити.
    Вибір матеріалу явлється чи не найголовнішим чинником в якості кінцевої продукції.А нагадаю мова йде про справжню винну чи конячну тару,а не банне і домашнє начиння бутафорію.Тут і до матеріалу вимоги невисокі,і склейка .шпаклівка,пропитка допускається.Там же халтура не проходить.
    Найкращим матеріалом для бочки вважається дуб скальних порід віком 80-100років з високою щільністю древини.Особливо цінується Французький,Кавказький і Карпатський дуб(цікаво де вони його беруть в Карпатах). Проте для винної бочки підійде дуб менш щільний ніж для конячної.
    Виготовлення бочки розглянем на прикладі невеличкого барильця на 8л.
    Технологія виготовлення класична.Все просто, вибраний матеріал колю на четвертинки ,розрізаю на стрічкопильному на клепки радіального розпилу,тобто на торці шари річних кілець розташовані впоперек дощечки.Допускається під невеликим кутом,але не по діагоналі.Сушка
    IMG_3061.JPG
    Далі розрахунок .На цьому детально зупинятись не буду,шкільна геометрія.З любої бондарної книжки беремо стандартні розміри.Правда в різних виданнях вони чомусь різні і незавжди співпадають обєми з заявленими.В данному випадку діаметр при дні 198мм в пузі 218мм, 16 клепок ,ширина біля торців 39,всередині 44.кут кромки 78*.Довжина 270 товщина клепки 14,дна 16.Для наочності можна накреслити кола в натуральну величину і звірятись з тим,що виходить.
    p0135.jpg
    А виходить в нас таке. З допомогою фрез зовнішнього і внутрішнього радіуса виходить жолобоподібна дощечка,а з допомогою шаблона по копіру фрезеруєм кромку
    IMG_3073.JPG IMG_3074.JPG IMG_3075.JPG
    На кожен розмір бочки потрібно свої фрези,шаблони і набор чорнових обручів даних діаметрів.
    Збираєм основу майбутньої бочки і на розігрів,не забуваєм поливати водичкою.Тривалість розпарювання біля 40мін .
    IMG_3077.JPG

    Дальше на спеціальній лебідці тросом стягуєм протилежний бік і набиваєм обручі.Для того, щоб клепки остаточно прийняли дугоподібну форму,бочку просушують всередені вогнем.Власне процес закалки і визначає смак майбутнього вина.Степінь «засмаги» варіює від легкого побуріння до обвуглення в залежності від призначення бочки.Дане барильце не призначене для витримки вина,тому смажимо злегка.
    IMG_3079.JPG
    Вирівнюєм торці шліфовкою.На відстані 20мм від торця ручним фрезером фрезеруєм уторний паз 3Х3
    IMG_3084.JPG
    Приступаєм до виготовлення дна.Вирізаєм(,можна з цілої дошки) дно вимірявши радіус в середені паза.Фрезеруєм кромку дна фрезою 45* з підшипником ручним фрезером в столі.Тут треба відмітити,що цей спосіб прийнятний для малих діаметрів,для великих краще щось придумати на стаціонарному фрезерному станку
    IMG_3085.JPG
    Вставляєм дно попередньо вклавши в паз смушки воску.Замінюєм обручі на постійні.Дальше простружка,шліфовка,отвори під краник і заливний.
    Краник ,цвях(корок) на токарному станку.Їх обов’язково проварити в воску,інакше корок так набухне,що й не витягнеш.
    IMG_3063.JPG
    Обручі з нержавійки,проковував один бік, варив встик і зашліфовував,так простіше.Та з заклепками виглядає краще.Взагалі обручі це окрема тема,при розмаїтті металопрокату не так легко знайти смугу 1.6мм шириною 30-40.
    Підставка-горіх,тут повна свобода і політ фантазії.
    До речі зараз доробляю модну підставку.
    Бочку можна покрити воском,підставку лаком.Ось таке виходить.Усьо більше фоток не влазить.
     
    amato, alexduc, stol1ar та 11 іншим подобається це.
  10. Мирослав

    Мирослав Заслужений майстер

    Повідомлення:
    4.206
    Симпатії:
    4.272
    Адреса:
    м. Ужгород
    Сам дуб у нас не проблема (якраз тиждень назад привезли нарізані рейки на новий прес), посадок багато, важко знайти дерева такого віку - далися взнаки інтенсивні лісорозробки в радянський період і прямо-таки варварський вивіз деревини в 90-ті роки.

    За фоторепортаж дякую, не все ясно, але деяка іскра розуміння з'явилася. Може влітку вмовлю товариша- столяра прилучитися до створення пробної бочечки (сам я працюю радше з металом) :-D
     

Поділитися цією сторінкою