Енергозберігаючі лампи

Тема у розділі 'Электрика и освещение', створена користувачем vitalijmobi, 4 лют 2013.

  1. vitalijmobi

    vitalijmobi Майстер

    Повідомлення:
    63
    Симпатії:
    61
    Адреса:
    Львів
    Ресурси нашої планети обмежені, і ми все більше починаємо це розуміти. Тому в багатьох країнах розгортаються урядові програми, спрямовані на заощадження енергії і зменшення споживання корисних копалин. Ця тенденція прийшла і до нас. Саме цією обставиною можна пояснити велику популярність енергозберігаючих ламп, що цікавлять багатьох покупців в нашій країні.
    Чи тільки проста економія електричної енергії є єдиною характеристикою, що відрізняє лампи енергозберігаючі від звичайних і звичних нам ламп розжарювання? А також на що потрібно звернути увагу, купуючи енергозберігаючі лампи?
    З метою допомогти нашому покупцеві розібратися в цих питаннях і запропонувати йому слушні й зрозумілі поради, для початку варто розповісти про те, як же взагалі спроектована і влаштована енергозберігаюча лампочка і як вона працює.
    Будава і принцип дії

    Отже, будь-яка енергозберігаюча лампа завжди складається з трьох основних частин. Це цоколь, люмінесцентна колба і електронний блок.
    Цоколь, зрозуміло, служить для підключення лампи до електричної мережі. Він мало чим відрізняється від цоколя лампи розжарювання
    Основне призначення електронного блоку лампи - забезпечення запалювання і подальшого горіння (світіння) лампи. Також цей блок називають електронним пуско-регулюючим пристроєм (ЕПРП). Завдяки наявності ЕПРП енергозберігаючі лампи запалюються і святяться без мерехтіння, яке властиве всім відомим простим люмінесцентним лампам.
    Колба енергозберігаючої лампи заповнюється інертним газом, а також в неї додаються пари ртуті. Внутрішні стінки її (колби) покриваються люмінесцентним складом. При впливі електричної напруги (включення лампи в мережу) в лампі починається процес руху заряджених електронів, які при зіткненнях з атомами ртуті створюють ультрафіолетове випромінювання, невидиме нашому оку. Це випромінювання проходить через люмінофор - тоді й утворюється видиме наме свіло.
    Такий механізм роботи енергозберігаючих ламп дозволяє домогтися зниження витрат електричної енергії приблизно на вісімдесят відсотків щодо звичайних ламп розжарювання. Мається на увазі, що це відбувається при аналогічній освітленості (світловому потоці).
    Наступна цікава особливість - крім такого невеликого споживання електроенергії, енергозберігаючі лампочки виділяють набагато менше тепла (нагріваються значно менше), ніж вольфрамові лампи. Ця властивість дозволяє застосовувати енергозберігаючі лампи високої потужності в таких світильниках і люстрах, у яких від звичайних ламп розжарювання, через їх дуже велику температури нагріву, може статися розплавлення пластмасових частин.
    Найчастіше традиційні лампи розжарювання виходять з ладу тому, що перегорає їх нитка розжарення. Енергозберігаючі лампи позбавлені цієї проблеми, і завдяки цьому вони мають набагато більш тривалий термін експлуатації. У різних моделей енергозберігаючих ламп термін служби може складати від восьми до дванадцяти тисяч годин. Це перевершує термін служби вольфрамових ламп в приблизно у вісім-десять разів. Відповідно, вам доведеться рідше купувати й заміняти ваші лампи. Особливо ви оціните застосування енергозберігаючих ламп в тих місцях, до яких важко дістатися.
    Площа поверхні колби у енергозберігаючої лампи, звичайно ж, більша, ніж площа вольфрамової спіралі у звичайної лампи розжарювання. А тому світло від енергозберігаючої лампи розподіляється більш рівномірно і м'яко, ніж світло від лампи розжарювання. Можна помітити, що тіні при використанні в приміщенні енергозберігаючих лампочок не такі різкі, як від традиційних ламп розжарювання. Ця властивість дозволяє знижувати стомлюваність наших очей.
    І ще одна характеристика, яка вигідно відрізняє лампи енергозберігаючі від звичайних. Справа в тому, що енергозберігаючі лампочки мають різну кольорову температуру - тобто колір свічення лампи. Цей колір змінюється в декількох діапазонах від відтінків синього до відтінків червоного. Таким чином споживач може підібрати собі колір, більш відповідає його смакам і уподобанням.
    Виробники енергозберігаючих ламп ведуть боротьбу за їх мініатюризацію. І хоча зараз у продажу почали з'являтися енергозберігаючі лампи, не надто відрізняються за своїм розміром від звичайних ламп розжарювання, проте більшість енергозберігаючих лампочок по своїх габаритах все-таки більше ламп розжарювання. А тому, при купівлі необхідно завжди переконуватися в тому, що купується лампа поміщається у ваші світильники або люстри. Питання про те, чи варто вам гнатися за енергозберігаючими лампами невеликого розміру - ми розглянемо в окремій статті.
    Вибір енергозберігаючої лампи

    Форма колби у енергозберігаючих ламп буває або дугоподібного виду, або у вигляді спіралі. При цьому спіралеподібні колби звичайно трохи менші за розмірами, ніж колби дугоподібних ламп при тій же потужності. Зауважимо, що сама по собі форма колби практично не впливає на роботу лампи. Але оскільки спіралеподібні колби складніші для виробництва, то і коштувати такі лампи в більшості випадків будуть дорожче.
    Відрізняються всі енергозберігаючі лампи по споживаною ними потужністю. Зазвичай вона становить від п'яти до вісімдесяти п'яти Ватт. Звичайно ж, існує пряма залежність: чим потужніші лампочка, тим яскравіше вона буде світити, але і тим більше електрики вона буде споживати. А тому, купуючи енергозберігаючі лампи, не забудьте з'ясувати їх споживану потужність.
    Також при покупці не забувайте про розміри цоколя. Всього існує два основних розміри цоколів ламп. Найпоширеніший - E27, він застосовується в більшості звичайних стельових люстр. Другий формат - E14, він буде трохи менше за розміром, і застосовується в світильниках невеликого розміру або в невеликих настінних бра. Не забудьте, що вам потрібна лампа саме з тим цоколем, який буде підходити для вашого світильника.
    Також при покупці варто звертати увагу на термін служби лампи. Особливо це важливо, якщо мова йде про заміну ламп у важкодоступних місцях. Для того, щоб якомога рідше перевстановлювати такі лампи - при покупці вибирайте енергозберігаючу лампу з максимальним терміном служби.
    Ну і останній нюанс при виборі енергозберігаючої лампи. При покупці беріть до уваги її колірну температуру. Продумайте - який саме колір найбільше необхідний в вашому приміщенні, де ви збираєтеся встановлювати куповану лампу. Виходячи з цього і підберіть необхідну вам енергозберігаючу лампу з потрібною колірною температурою.
    Характеристики енергозрерігаючих ламп

    Уже багато слів сказано про переваги і недоліки звичайних і енергозберігаючих ламп. Відомі також і критерії їх вибору: основним критерієм служить споживана потужність. У багатьох джерелах рекомендується взяти номінальну потужність звичайної лампи розжарювання, поділити її приблизно на 4-5 і отримати потрібну потужність лампи енергозберігаючої. Тобто, якщо для освітлення приміщення потрібна 100-ватна лампа розжарювання, то підійде енергозберігаюча лампа в 20-25 ватів. Ця досить спрощена схема згадується дуже часто. Але варто задуматися: потужність - це те, що лампа споживає, а виробляє вона щось інше!
    І дійсно - будь-яка лампа виробляє, як це не банально, світло. Світловіддача лампи вимірюється в люменах (лм). Звичайна світловіддача традиційної 100-ватної лампи розжарювання - близько тисячі люмен. Тому, купуючи енергозберігаючі лампи, звертайте увагу не тільки на їх потужність, але і на їх світловіддачу.
    Дійсно, практика показує, що енергозберігаючі лампи з споживаної потужністю від 20 до 25 ват виробляють світловий потік близько 1000 лм і більше. Купуючи енергозберігаючі лампи, вибирайте найменшу можливу потужність (для економії електроенергії) і потрібну вам світловіддачу. І майте на увазі, що прямої залежності між споживаною потужністю і світловіддачею немає. Світловіддача енергозберігаючих ламп залежить від іншого. Від чого ж?
    В даний час розміри енергозберігаючих ламп в кілька разів перевершують розміри звичайних ламп розжарювання. Йде боротьба за зменшення їх розміру. Перш ніж зробити вибір на користь невеликих ламп, задумайтеся - а чи треба вам це? Перш за все такі лампи будуть дорожчі, оскільки вони складніше у виготовленні. А по друге - їх світловіддача буде менше!
    Внутрішні стінки колби енергозберігаючих лапочек покриті спеціальним люмінесцентним складом. Саме він випромінює світло при роботі лампи. Звідси й залежність: чим більше площа поверхні колби енергозберігаючої лампочки - тим більше світла при тій же споживаної потужності вона здатна виробляти.

    Приміром, деякі енергозберігаючі лампи, при споживаної потужності в 23 Вт мають світловіддачу 1700 і 1400 люмен.
    Крім того, енергозберігаючі лампи з великими колбами легші у виробництві. А тому серед них зустрічається менше браку і служать вони довше ніж їх зменшені в розмірах побратими.
    Ви ніколи не замислювалися за що Ви платите, коли купуєте в магазині лампочки? Уявіть, що Ви купили лампочку, принесли її додому, а вона не працює! Навряд чи це Вас влаштує. Але якщо б Ви купували саме лампочку, то не змогли б пред'явити претензії магазину.
    - Отримали лампочку? Отримали! До побачення!

    Очевидно, що купуючи лампочки Ви розраховували отримати щось інше. Що ж Ви купуєте за свої гроші? Відповідь також очевидна - світло! Саме світло, яке виробляє лампочка, є та цінність, за яку Ви заплатили. Тоді дуже цікаво, скільки ж світла, кілограм ковбаси, сиру, дров Ви купили за Ваші кровні? Відповідь відома, хоча його ретельно приховують. Кількість світла вироблене лампочкою відомо, воно вимірюється в люменах. Таким чином Ви, поцікавившись, завжди можете дізнатися, який світловий потік дає кожна конкретна лампочка. Для прикладу, стандартна лампа розжарювання з споживаної потужністю 100 Вт видає близько 1100 - 1400 люмен в залежності від свого віку. Володарі калькуляторів можуть порахувати "ціну світла" або скільки люменів вони отримують за одину гривню. Чому ж раніше ми не цікавилися цим? Так, тому, що у нас не було вибору. На ринку була фактична монополія ламп розжарювання, розрізняти які було простіше по їх споживаної потужності, цоколю, формі, розмірам. Світловий же потік у них був практично пропорційний споживаної потужності.

    Сьогодні ситуація кардинально змінилася. На ринок прийшли енергозберігаючі лампи. Але за традицією ми підходимо до них з колишніми мірками, припускаючи, що чим потужніша лампа, тим більше світла ми отримаємо. На жаль, це не завжди так. Енергозберігаючі лампочки з однією і тією ж споживаною потужністю можуть видавати світловий потік, що розрізняються в деяких випадках майже в два рази. Світловий потік від енергозберігаючої лампи залежить від багатьох факторів: площі люмінофора, самого люмінофора, від ряду електричних параметрів. Тому було б цікаво порівняти різні лампочки по співвідношенню кількості світла, яке вони виробляють, і споживаної електричної потужності. Давайте подивимося, що вийде. Світлова ефективність ламп, назвемо це так, коливається від 5 і навіть менше до 80 люмен на Ватт. Для прикладу ефективність лампи розжарювання 12 люмен на Ватт. Ефективність енергозберігаючих ламп коливається від 30 до 80 люмен / Ватт.
     

Поділитися цією сторінкою